Cats Müzikali

Cats, Andrew Lloyd Webber’in, T.S Eliot’un ‘Old Possum’s Book Of Practical Cats’ adlı kitabından uyarlayarak bestelediği bir müzikaldir. Müzikal, çok bilinen Memory şarkısını da bütün dünyaya tanıtmıştır.

Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında çıkan Cats müzikali ile ilgili çıkan soru :

Andrew Lloyd Webber’in uzun yıllar sahnelenen “Cats” müzikali hangi ünlü kedisever yazarın bir kitabından uyarlanmıştır?

a) Mark Twain
b) T.S. Eliot
c) Lewis Carroll
d) William Faulkner

Cevap : T.S. Eliot

Müzikal ilk kez 1981’de West End’de, ardından 1982’de Broadway’de oynanmıştır. T.S Eliot’ın “Yetenekli Kediler” adlı şiirinden esinlenerek yazılmıştır. İki müzikali de Trevor Nunn yönetmiş, koreografileri ise Gillian Lynne tarafından hazırlanmıştır. Müzikal, başta Laurance Olivier ve Tony Ödülleri- En İyi Müzikal olmak üzere sayısız ödül kazanmıştır. Londra’daki yapım 20 yıl sürmüşken, Broadway yapımı 18 yıl devam etmiştir. İkisi de tarihte en uzun süren oyunlar olarak tarihe geçmiştir. Müzikalin oyuncularından Elaine Paige ve Bettly Buckley müzikalden sonra Cats ile anılmaya başlamış, Marlene Danielle ise Broadway prodüksiyonunda 18 yıl boyunca oynamıştır. (1982’den 2000’e kadar) Cats birçok kez dünya turnesine çıkmış ve yirmiden fazla dile çevrilmiştir. 1998’de televizyona da uyarlanmış, 8 milyon seyirci tarafından izlenmiştir.

Cevap bırakın